تبلیغات

By Business Card Designsخالد on Twitpic به وبلاگ خالد عزیزی خوش امدید - معرفی انترنت
 

معرفی انترنت

نوشته شده توسط :khaled khaled
یکشنبه 18 اردیبهشت 1390-02:28 ب.ظ

معرفی انترنتده ا

انترنت سیستم گسترده ای از کمپیوتر های متصل به هم می باشد. در واقع Taskbar کمپیوتر شما یک ماشین منفرد است، و کیبل کمپیوتر های انترنت را به یکدیگر متصل می نمایند، انترنت وسیع متشکل از کمپیوتر هایی است که از طریق مودم ها یا دیگر انواع اتصالات online کمپیوتر های منفرد را به یکدیگر متصل نموده است. به مشکل افرادی پیدا می شوند که در مورد کل انترنت شناخت داشته باشند زیرا انترنت مشتمل یک سیستم نمی باشد بلکه شامل توده ای از سیستم ها است.

انترنت در ابتدا به عنوان مجموعه از کمپیوتر های دولتی آغاز به کارکرد

انتر نت در اواخر سال 1960 برای اولین بار بحیث ارتباط دهنده شبکه کمپیوتر های وزارت دفاع آمریکا شروع به فعالیت کرد.

بعداً در سال 1980 دانشگاه ها در ایالات متحده و اطراف دنیا شروع به وصل شدن در انترنت نمودند.

در سال 1990 شرکت های جدید که بنام ارائه کنند گان خدمات انترنتی یاد میشوند شروع به فعالیت نمودند و زمینه را برای شرکتها و مردم عام مهیا ساختند تا به شبکه انترنت متصل گردند و از آن بهره برداردند، و سپس فعالیتهای تجاری و شخصی با آن درآمیخته شد، اکنون بخش قابل توجهی از اطلاعات آن شامل اطلاعات تجاری و شخصی می باشد. انترنت به قدری گسترده می باشد که هیچ کس نمی تواند به تمامی اطلاعات آن دسترسی پیدا نماید.

متخصصین پیش بینی کرده بودند که در سال 2005 بیش از یک بیلیون نفر از انترنت استفاده نمایند.

یاداشت: در انترنت کمپیوتر مرکزی وجود ندارد . انترنت سیستمی است که از اتصال کامپیوترها به وجود آمده است. انترنت اصطلاحی است که به کل این سیستم گفته می شود.

چگونه می توان اطلاعات را برروی انترنت پیدا کرد و به آنها دسترسی داشت؟ خوشبختانه، تکنیسین های متخصص انترنت در حال استندارد سازی اطلاعات انترنتی می باشند. از زمانی که مشخص شد انترنت در حال گسترش است تبدیل به یکی از مراکز اصلی تهیه اطلاعات گردیده است. با استفاده از Windows XP و وسایل جستجو برنامه Internet Explorer، پیداکردن اطلاعات بر روی انترنت به ساده گی صورت می گیرد.

احتیاط: برنامه Internet Explorer با برنامه Windows Explorer متفاوت می باشد. برنامه Windows Explorer شما را در کنترول فایل ها کمک می نماید.

محبوبترین و پر استفاده ترین امکانات انترنتی عبارت است از (شبکه ارتباطی جهانی، پست الکترونیکی"ایمیل"، چت و بورد های پیام).

www: world wide web

world wide web (www) یا فقط web مجموعه ای از صفحات اطلاعاتی انترنت می باشد. صفحات وب شامل متن، گرافیک، صدا و ویدیو می باشد. شکل ذیل یک صفحه وب ساده را نشان می دهد. همان گونه که مشاهده می نمایید. متون و گرافیک های صفحات "وب" اطلاعاتی را به صورت خوانا ، مجله ای و با قالب بندی گیرا سازماندهی می نماید.

قبل از اختراح شبکه ارتباطی جهانی و یا همان وب، استفاده از انترنت یک کار بسیار مشکل و تخنیکی بود که تعداد کمی از اشخاص تخنیکی از آن استفاده کرده می توانستند.
به همین دلیل انترنت به جز از جند حروف بصورت کود گذاری شده چیزی دیگری نبود و شما قادر به دیدن و یا کلیک نمودن بالای متن و یا عکس نبودید، لازم به گفتن است که کاربرد موثر نداشت.
تااین که در سال 1989 تیم بیرنیرز- لیی شبکه ارتباطی جهانی را اختراح نمود.

معمولاً یک سایت وب شامل اطلاعات زیادی می باشد که به ساده گی در داخل یک صفحۀ وب تنهائی جا نمی گیرند. بنا بر این، صفحات وب شامل تعدادی از لینک ها (ارتباط دهنده) به چندین صفحه دیگر می باشند. که این صفحات وب لینک شده دارای اطلاعات مرتبط با موضوع اصلی می باشند. صفحه اولی را که مشاهده می نماید Home Page (صفحه خانگی) نامیده می شود، و از طریق صفحه خانگی می توانید اطلاعات صفحات دیگر سایت را مشاهده نمائید.

یاداشت : هر صفحه وب دارای آدرس منحصر به فرد است که شامل کمپیوتر مبدا و مکان صفحه بر روی آن کمپیوتر می باشد، اما چنین آدرسی برای مکان یابی صفحه بسیار مشکل است. بنابراین در انترنت مکان صفحات وب را با مجموعه ای از آدرس های که URL نامیده می شوند. استاندارد کرند.

URL مخفف کلمات Uniform Resource Locator می باشد، شما می توانید در صورت دانستن URL هر صفحه ، آن صفحه وب را مشاهده نماید. اگر URL یک صفحه وب را ندانید. انترنت ماشین های جستجو گری دارد که به هنگام جستجو در مورد موضوعی، آن صفحات وب را برای تان پیدا می نمایند. مطمئنا شما در قسمت آدرس های کمپیوتر تان به آدرس های شبیه به www.microsoft.com برخورد کرده اید. اینها URL هایی هستند که می توانید به وسیله آنها به صفحات وب دسترسی پیدا نمایید. این آدرس مربوط به URL های شرکت مایکروسافت میباشد.

چه چیز شبکه ارتباطی جهانی را تشکیل میدهد؟

وب متشکل از ملیونها صفحات است که در بر گیرنده " متن ، عکس ، موزیک و فلم" میباشد. شبکه ارتباطی یا وب به شما این امکان را میدهد که بسیاد ساده از یک صفحه به صفحه دیگر با کلیک موس بر روی لینک ها حرکت نمایید.

مجموع صفحات وب را وبسایت می نامند.

در انترنت صفحات وب خاصی وجود دارند که شما را در پیدا نمودن صفحات وب مورد نظرتان کمک میکنند. این ها مانند لست نمرات تیلفون و کتابخانه ها میباشند که صفحات را نظر به کلمات کلیدی لست و ترتیب میکنند.

در شبکه ارتباطی چه چیزهایی برای شما وجود دارد؟

وب یک مرجع بسیار خوبی برای بدست آوردن اخبار تازه و معلومات میباشد. شما میتوانید اخبار مشخصی را پیدا نمایید یعنی هر زمان که شما به آن نیاز پیدا کنید به دسترس شما قرا خواهد گرفت. شما دیگر نیاز به این نخواهید داشت که تا ختم روز منتظر اخبار تلویزیون باشید.

وب همچنان یک مرجع بسیار خوبی برای تحصیل و معلومات جهانی می باشد. در انترنت سایت های برای اطفال و جوانان وجود دارد که معلومات در مورد تاریخ الی سپورت در اختیار شان میگزارد.
همچنان وب فروشگاه ها را در صفحه مانیتور شما قرا میدهد. شما میتوانید هر نوع وبسایت را برای پیدا نمودن، انتخاب و خرید محصولات و خدمات از کتاب تا گل و از لوازم خانه تا تحفه مورد استفاده قرار دهید.

رسانه ها همچنان در وب بخش بزرگی هستند. همراه با پخش کننده های صوتی ، تصویری و پرو گرام های عملی به شما امکان شندین موزیک، تماشای فلم و بازی یا گیم را در تمام وب میسرمی گردد.

پست الکترونیکی "ایمیل:

ایمل شما را قادر میسازد تا پیام های الکترونیک خود را در ظرف چند دقیقه با عبور از تمام جهان ارسال بدارید.

ایمیل برای اولین بار در سال 1971 میان دو کمپیوتر که کنار هم قرار داشتند ارسال و تبادله گردید.
امروزه بیش از ملیونها نفر دارای ایمیل آدرس میباشند که شما میتوانید آنها را با تشخیص دادن سمبول @ در بین آدرس شناسایی کنید.

بهترین چیز در مورد ایمیل این است که شما مجبور به پرداخت پول برای هر ایمیل تان نمیباشید. به این معنی است که مثل مهر نمودن به هر نامه و یا مکتوب یست که سابق ارسال می کردید.
سرعت زیاد یکی از امتیازات دیگر ان بشمار میرود. اگر شما ایمیل را ارسال نماید، در ظرف چند ثانیه قادر است به شخص مورد نظر تان در گوشه دیگر دنیا برسد.

بورد پیغام (Message Board)

بورد پیغام به شما فضایی را ارایه میکند که بتوانید از آن طریق یادداشت ها و پیام های تان را نشرنموده یا به پیام های که برای شما می آیند جواب بدهید. درحالی که تمام نقاط جهان قابل دید باشد.

بورد پیغام یک فضای بسیار مناسب برای نشر سوالات. انتقادات یا یاداشت ها برای همه میباشد و این مهم نیست که شما دارای معارت تخنیکی برای استفاده آن باشید.

اکثر اشخاص در بورد سوالات خود را نشر میکنند و دیگر استفاده کننده گان به آن جواب میدهند.
در صورتی که شما داخل یک بورد پیغام باشید میتوانید به سوالات دیگران جواب دهید.

در بورد پیغام چه اتفاق می افتد؟

با پاسخ به پیام ها میتوان با یکدیگر گفتگوی مستقیم برقرار ساخت، مهم نیست که در کدام نقطه دنیا قرا دارید.
شما داخل سایتی میشوید که دارای بورد پیغام باشد، پیغام تان را نشر میکنید و منتظر جواب آن میمانید.
بعضی از بورد ها موضوع خاصی را دنبال میکنند، به این معنی که یک گروپی از افراد هم مسلک با هم در ارتباط میشوند و برای خود بورد جدا گانه ای ایجاد میکنند.
بطور مثال سایت بی بی سی دارای بورد های زیادی مباشد که هر کدام در بخش های خاص با هم در ارتباط هستند مانند صحت، سپورت و غیره، شما هم میتوانید در آنها اشتراک نماید.

چت (Chat)

پروگرام های چت به شما و دوستان تان این امکان را میدهد، تا با نمایش فوری این که کی در اسکرین خودچی تایپ میکند در ارتباط باشید.

فرق میان چت و پیغام این است که چت بطور مستقیم و زنده میباشد.

چت و اطاق های چت (Chat Room)

با چت شما پیام خود را تایپ و با فشار دادن کلید انتر، شخص که با آن چت میکنید پیام خودرا می رسایند او پیام شما را می بیند، اگرچه در فاصله بسیاد دوری قرارد داشته باشد.

برای دیدن چت، فرد لازم است که در یک اطاق چت بطور مستقیم و زنده داخل شده باشد.
اطاق های چت در حقیقت سایت های هستند که گفتگو های شما را مانند یک اطاق واقعی نگهداری میکند تا شما قادر به صحبت با دیگران باشید. در صورتی که شما در همان اطاق که دوستان تان هستند داخل نشوید شما نمیتوانید با آنها چت نماید.

پیغام فوری (Instant Message)

پیغام فوری بیشتر مشابه با اطاق چت است، شما از این پرو گرام برای چت نیز استفاده کرده میتوانید.
اینها پروگرام های کوچکی هستند که در کمپیوتر شما قرا داردند و منحیث یک اطاق چت شخصی ایفای وظیفه میکند و شما را قادر میسازد تا بدانید کدام دوست تان در خط انترنت قرا دارد. شما با آنها توسط تایپ نمودن چت نموده میتوانید. البته زمانی که آنها در خط انترنت باشند.
پروگرام های پیام فوری شما را قادر میسازد تا در هنکام چت صدا و تصویر دوست تان را بشنوید و ببینید.

ارتباط به انترنت

لوازمی را کی شما برای اتصال به اینترنیت ضرورت دارید عبارت اند از " یک پایه کمپیوتر، یک مودم انترنت و یک لین تلیفون".

مودم یک سخت ابزار یا پرزه ایست که با اتصال لین تیلفون کمپیوتر شما را قادر میسازد تا با دیگر کمپیوتر ها تماس برقرار نماید.

مودم شما به کمپیوتر شما این امکان را میدهد تا با شرکت ارائه کننده خدمات انترنت وصل شده و شما را به انترنت متصل نماید.

در کشور ما ارایه کننده خدمات انترنتی بسیاری وجود دارند مانند رنا، ندا، افغان تیلی کام، روشان و غیره.

کمپیوترها چکونه صحبت میکنند؟

انترنت وابسته به کمپیوتر هایی است که قادر به صحبت و تبادل معلومات با هم دیگر باشند.
اگر چه کمپیوتر ها مانندما معلومات را بطور متن و تصویر تبادله نمیکنند. آنها به زبان خاصی که "بینری" نامیده میشوند و متشکل از صفر (0) و یک (1) میباشند باهم صحبت مینمایند.
خوبی در اینجاست که شما نیاز به دانستن این زبان ندارید. چون کمپیوتر ها آنهارا در عقب پرده دور از چشم ما انجام میدهند.

صفحات چکونه نمایش داده میشوند؟

زمانی که کمپیوتر معلومات را به انترنت ارسال میکند آنها به قطعات کوچک مبدل میگردند. که به این قطعا "بسته" میگویند.

زمانی که صفحات وب یا ایمیل از طریق انترنت ارسال و یا در یافت میگردد. به درجن هایی از بسته ها مبدل میگردند.

این بسته ها شاید به اشکال و از طریق مودم های مختلف به انترنت ارسال گردند ولی زمانی کمپیوتر شما بسته ها را دریافت میکند هرکدام انها را در محل مناسب شان می چسپاند تا صفحات وب یا ایمیل و پیام که شما درخواست کرده بودید بطور اول نمایش داده شود. کمپیوتر های که صفحات وب شما را اجرا میکنند و از ایمیل های تان نگهداری میکنند به نام "سیرور" نامیده میشوند. انها مسوولیت انتقال معلومات شما را در انیترنت دارند. چراکه اینها هستند که به تقاضاهای شما جواب میدهند.

کی مسوول انترنت است؟

مسئولیت انترنت بردوش هیچ شخص و یا گروه نمیباشد.

انترنت شاخه های بساری زیادی داردکه اکنون به طور یک شبکه ارتباطی در تمام جهان از آن استفاده میشود.

سیر در انترنت با استفاده از پروگرام Internet Explorer

قبل از اینکه بتوانید به انترنت دسترسی پیدا کنید و اطلاعات موجود در شبکه را مشاهده نمایید. نیاز به برنامه ای دارید که اطلاعات وب شامل متون، گرافیک ، موزیک و ویدیو را بتواند نمایش دهد. پروگرام که مورد نیاز شما می باشد، مرورگر وب (web browser) نامیده می شود. اگرچه چندین شرکت در امر ساخت مرورگر وب فعالیت دارند. اما یکی از بهترین برنامه های مرورگر انترنت به نام Internet Explorer می باشد که در داخل ویندوز XP قرار داده شده است. در این دوره آموزشی از برنامه Internet Explorer برای دیدن اشکال و توضیحات استفاده شده است. برخی از افراد ترجیح میدهند که از یک مرورگر وب دیگر، مثل Netscape Navigator، برای دسترسی به صفحات وب استفاده نمایند، برنامه Internet Explorer معمولاً با ویندوز، بهترین کارایی را دارد، زیرا هر دو برنامه محصول شرکت مایکروسافت می باشند.

قبل از ینکه بتوانید به انترنت دست یابید، نیاز دارید تا از طریق یک تهیه کننده خدمات انترنتی(ISP) به انترنت متصل شوید.

مدیریت صفحه Internet Explorer

برنامه Internet Explorer هدایت در میان صفحات وب را آسانتر می نماید. قبل ازینکه به جستجو اطلاعات در داخل انترنت بپردازید، مدتی وقت خود را صرف آشنایی با صفحه Internet Explorer نمایید.

شکل زیر را برای آموزش بخشهای مختلف صفحه برنامه Internet Explorer مطالعه نمایید. در شکل بخش search companion مشاهده می شود که برای دستیابی به این بخش باید بر روی دکمه search واقع toolbar کلیک نمایید. برنامه Internet Explorer صفحه خانگی و لیستی از آدرس های انترنتی را در قسمت آدرس ها نمایش می دهد،

یاداشت: دکمه home بروی toolbar برنامه Internet Explorer به مرورگر اجازه می دهد که صفحه home page را باز کنید . در هرزمانی که بخواهید ، میتوانید بر روی دکمه home به home page برنامه Internet Explorer را باز کنید. شما می توانید آدرس home page مرورگر تان را با واردکردن یک آدرس home page حدید در مینوی tools و general page واقع در internet option تغییر دهید، وقتی که آدرس home page جدید را وارد می کنید، هر زمان که بر روی دکمه home واقع بر toolbar کلیک نمایید یا برنامه Internet Explorer را اجرا نمایید. Internet Explorer به صفحه معیین شده وارد خواهد شد.

ممکن است صفحه ای را که در تصویر مشاهده می کنید بسته به دیزاین برنامه Internet Explorer کمی با برنامه شما متفاوت باشد. برنامه Internet Explorer کاملاً تغییر پزیر است. برای مثال، می توانید بخش toolbar را برای اینکه فضای بیشتری برای دیدن محتویات صفحات داشته باشید. مخفی نماید.

بخش search box که در گوشه سمت چپ شکل بالا مشاهده می کنید، یکی از گزینه های است که در این قسمت از مرورگر وب نشان داده شده است. نام عمومی برای صفحه سمت چپ اصطلاحاً Explorer bar می باشد،

یاداشت: احتما لاً با بیشتر دکمه های واقع در toolbar برنامه Internet Explorer آشنا می باشید. برنامه ویندوز از روی عمد دکمه های مشابهی را در تمامی پنجره های برنامه های خود قرار می دهد. تا شما بتوانید به راحتی از برنامه های مثل windows explorer و My computer و دیگر مکانهای ویندوز استفاده نمایید. شما می توانید در زیر هر یک دکمه های واقع بر toolbar با کلیک راست در یک فضای خالی واقع بر toolbar و انتخاب customize لیبل اضافه نماید . بخش show text labels را از مینوی text options برای نمایش لیبل روی دکمه های toolbar انتخاب نماید.

برخی از آدرس های سایت های وب بسیار طولانی می باشند. برای اینکه آدرس بکس بزرگتر شود تا بتوانید به صفحات دیگر وب متصل شوید، لیبل links واقع بر toolbar را از سمت چپ به سمت راست بکشید کنید.

با کلیک بر روی فلش واقع در سمت راست نوار آدرس لستی از آدرس سایت هایی که اخیراً آنها را بازدید کرده اید، باز می شود. اگر اولین باری است که از برنامه Internet Explorer بر روی کمپیوتر تان استفاده می نمایید. ممکن است جز آدرس سایتی که هم اکنون در آن قرار دارید ، آدرس دیگری را نبینید. دکمه History واقع بر Toolbar باعث میشود تا پنجره History در سمت چپ پنجره ویندز باز شود. بر روی دکمه History کلیک کرده تا همانند شکل ذیل بتوانید پنجره History

برنامه Explorer را مشاهده نمایید. این پنجره به شما کمک می نماید که به سایت های انترنتی که قبلاً بازدید نموده اید، مراجعه نمایید.

اگر بر روی هر یک از سایت ها کلیک نمایید (بر روی هر نام واقع در لست برای بزکردن سایت مربوطه کلیک نمایید)، در بخش نمایش در سمت صفحه، سایتی که اکنون به روز رسانی (update) شده است، نمایش داده خواهد شد. شما می توانید برای دیدن سایت به صورت تمام صفحه بر روی دکمه Close در Explorer کلیک نمایید.

با کلیک بر روی Scrollbar می توانید مقداری بیشتر از صفحه را مشاهده نمایید، بیشتر صفحات وب بزرگتر از صفحه نمایش پروگرام Internet Explorer می باشد.

از مینونی view گزینه Full Screen را انتخاب نمایید (یا کلید میانبر F11 را فشار دهید) تا کل صفحه برای نمایش صفحه وب اختصاص داده شود بجز بخش بالائی صفحه وب که مربوط به toolbar می باشد.

اکنون با اجرای صفحه پروگرام Internet Explorer آشنا شدید، هنگامی که در داخل انترنت به گشت و گذار می پردازید، پروگرام Internet Explorer به شما یاری خواهد رساند. در باقیمانده این درس خواهید دید.

 

 

درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 

Get Facebook Buttons